25 °C
Recitale Chopinowskie

Recitale Chopinowskie

Magia muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu polskich wirtuozów fortepianu w urokliwym otoczeniu ogrodów Pałacu Pacółtowo.

Wytworny wystrój Pałacu i jego malownicze położenie wśród Wzgórz Dylewskich, stanowią idealne tło do najwspanialszych dzieł polskiego kompozytora.

Koncerty w weekendy od 14 maja do 18 września 2016

Wytworny wystrój Pałacu i jego malownicze położenie wśród Wzgórz Dylewskich, stanowią idealne tło do najwspanialszych dzieł polskiego kompozytora. Liryczne nokturny, dramatyczne scherza oraz poetyckie mazurki zagrają uczestnicy i finaliści międzynarodowych konkursów pianistycznych im. Fryderyka Chopina. 

Już w drugim tygodniu maja najpiękniejsze utwory geniusza fortepianu zabrzmią w Pałacu Pacółtowo. Recitale Chopinowskie w Pałacu Pacółtowo organizowane są w wybrane weekendy od 14 maja do 18 września 2016 r. Sobotnie koncerty odbywać się będą o godzinie 17.00, zaś niedzielne - o 12.00. Wstęp wolny. 

Nad przebiegiem wydarzenia czuwa Pan Jan Popis - wybitny polski muzykolog, chopinista i dziennikarz muzyczny. Koncerty odbywają się pod patronatem towarzystwa im Fryderyka Chopina

Kalendarz recitali: 

  • 14 i 15 maja - Maciej Wota
  • 28 i 29 maja - Łukasz Krupiński
  • 4 czerwca - Krzysztof Książek
  • 5 czerwca - Adam Goździewski
  • 11, 12, 25, 26 czerwca - Maciej Wota
  • 2 i 3 lipca - Adam Kośmieja
  • 10 lipca - Łukasz Byrdy
  • 16 i 17 lipca - Radosław Sobczak
  • 23 lipca - Piotr Nowak
  • 30 i 31 lipca - Radosław Sobczak
  • 6 i 7 sierpnia - Michał Szymanowski
  • 13 i 14 czerwca - Radosław Sobczak
  • 21 sierpnia - Łukasz Byrdy
  • 3, 4, 10, 11 września - Jakub Kitowski
  • 17 i 18 września - Paweł Wakarecy. 

O pianistach: 

Łukasz Byrdy

Urodził się 29 czerwca 1994 r. w Katowicach. Studiuje pod kierunkiem Waldemara Andrzejewskiego i Joanny Marcinkowskiej w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest laureatem licznych konkursów, m.in. „Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy i „Halina Czemy-Stefańska in memoriam" w Poznaniu, a ponadto konkursów w Płocku, Zabrzu, Koninie, Antoninie, Szafarni, Jeleniej Górze, Warszawie. Otrzymał stypendia na udział w kursach muzycznych w Calgary i Aspen. Wystąpił na festiwalach w Moskwie, Dusznikach-Zdroju oraz w cyklu koncertów „Młode Talenty" w Muzeum Fryderyka Chopina. Koncertował w Polsce (Żelazowa Wola, filharmonie Śląska i Dolnośląska) i za granicą (USA, Kanada, Rosja, Austria i Niemcy). 

Adam Goździewski

Urodził się 5 grudnia 1996 r. w Łodzi, kształci się pod kierunkiem Joanny Ławrynowicz (fortepian) i Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz (kameralistyka) w Szkole Muzycznej w Warszawie. Jest laureatem konkursów w Koninie, Szafarni, Radovljicy (Słowenia) i Tomsku (Rosja). Zdobył Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Narwie (Estonia). Występował w salach koncertowych Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w Żelazowej Woli, Zamku Królewskim i w Łańcucie, w Robert Schumann Hochschule w Dusseldorfie, podczas festiwali w Dusznikach-Zdroju, Gaming (Austria), Drobak (Norwegia). Jest stypendystą Ministra Kultury, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. 

Jakub Kitowski

Urodził się 7 czerwca 1991 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu u prof. Edwarda Wolanina oraz w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej. Jest laureatem między innymi: III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego (II miejsce), X Ogólnopolskego Konkursu Kameralistyki Fortepianowej (I miejsce), I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. H. Neuhausa (I miejsce oraz nagroda specjalna im. H. Neuhausa). Występował pod batutą takich dyrygentów jak: Jerzy Salwarowski, Jakub Chrenowicz, Sławomir Wróblewski, Yuriy Z. Bervetslcy, Jacek Kraszewski, Jerzy Kosek, Mieczysław Gawroński, Marek Głowacki. W swoim dorobku ma koncerty fortepianowe S. Rachmaninova, L. van Beethovena, C. Saint-Saensa, E. Griega, F. Mendelssohna- Bartholdiego, F. Liszta z towarzyszeniem Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Podkarpackiej a także Narodowej Lwowskiej Orkiestry ANI im. M. Lysenki. 

Adam Kośmieja 

Absolwent nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowslcy'ego (2011), w latach 2007-2011 wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów. Od 2013 jest uczestnikiem studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w Masie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Jerzego Sulikowskiego. Został kilkukrotnie uhonorowany pierwszą nagrodą w konkursach pianistycznych: Konkursie im. Mieczysława Munza w Nowym Jorku (2009), Konkursie Chopinowskim Columbia Universityw Nowym Jorku (2010) oraz Konkursie im. Josefa Suka w ramach Międzynarodowego Festiwalu Prague Music Performance Institute 8t Festiwal (2013). Zadebiutował jako solista w wieku jedenastu lat z bydgoską orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis Koncertem A-dur IW 414 W. A. Mozarta. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Łukasz Krupiński

Urodził się 5 czerwca 1992 roku w Warszawie. Studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Alicji Palety-Bugaj oraz Konrada Skolarskiego. Jest laureatem prestiżowych konkursów pianistycznych, zdobywcą m.in.: głównej i specjalnej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Słowiańskiej w Mińsku (2011), nagród w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyk Chopina w Warszawie (III nagroda, 2012; II nagroda ex aequo, 2015), Grand Prix oraz dwóch nagród specjalnych w II Syberyjskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Tomsku (2013). Zajął także pierwsze miejsce w Konkursie o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship (2014) i w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Chopin-Gesellschaft Hannover (2015). Jest półfinalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015). Został dwukrotnie uhonorowany zarówno przez Fundację Pro Polonia, jak i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2013, 2014). Stypendysta Fundacji Krystiana Zimermana (2015). 

Krzysztof Książek

Urodził się 5 sierpnia 1992 r. w Krakowie. Od 2005 r. kształci się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń szkoły muzycznej II st., obecnie jako student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, w tym: im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej (Płock 2008), XV Concurs International de Piano Ricard Vines (Lleida, Hiszpania 2009), The International Chopin Piano Competition (Lwów, Ukraina 2010), VI Concorso Internazionale Pianistico „Citta di Avezzano" (Avezzano, Włochy 2011), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2011, 2015). Brał udział w 67. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia", V Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów" oraz II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jest stypendystą Małopolskiej Fundacji „ Sapere Auso", Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona. 

Piotr Nowak

Urodził się 11 marca 1993 r. Jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskie-go w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Zdobył liczne nagrody w konkursach pianistycznych w Hartford (USA), Nałęczowie, Warszawie, Radovljicy (Słowenia), Bydgoszczy i Koninie. Uczestniczył w wielu kursach pianistycznych i współpracował z wybitnymi pedagogami. Koncertował w Europie, USA, Kanadzie, Australii i Japonii. Współpracował z orkiestrami Polskiego Radia, Filharmonii Pomorskiej, Świętokrzyskiej i Dolnośląskiej. Stypendysta programu „Młoda Polska", był nagradzany m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Radosław Sobczak 

Urodził się w 1981 roku w Piszu. W roku 2006 ukończył Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina. Uzupełnił studia muzyczne u prof. Victora Macarova. Laureat II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefanska in memoriam" w Poznaniu (2008). Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich jak i zagranicznych, takich jak: Chopin Festiwal „Settimane Musica li Bresciane-Genio e malinconia" we Włoszech, Piano Festiwal w Kitzingen (Niemcy), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor (Wegry). Został wyróżniony na XIV Międzynarodo-wym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu" oraz wiele nagród pozaregulaminowych; m. in. Fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smedzianki oraz stypendium Fundacji „Crescendum est Polonia". Członek Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie, w latach 2010-2012 profesor na Chopin- Keimyung University w Daegu, w Korei. Obecnie zajmuje stanowisko asystenta na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. 

Michał Szymanowski

Urodził się w 27 lipca 1988 r. w Bydgoszczy. Ukończył studia w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie słuchacz studiów doktoranckich na tej uczelni w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń oraz Ewy Pobłocldej. Kontynuuje również studia pianistyczne w Hochschule fur Musik Hanns Eisler w Berlinie w klasie Eldara Nebolsina. Laureat konkursów międzynarodowych i krajowych, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Koncertuje w Polsce i za granicą (w USA, Japonii, Brazylii, Argentynie, Wenezueli, we Francji, w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, w Belgii, Szwajcarii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Czechach, na Węgrzech, Cyprze oraz Ukrainie), współpracując z uznanymi orkiestrami i dyrygentami. 

Paweł Wakarecy

Urodził się 14 października 1987 w Toruniu, obecnie kształci się w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Zdobył wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla Najlepszego Polaka w 16. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010).Jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003-2005), Prezesa Rady Ministrów (2004, 2005), Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2007, 2010 i 2011), Prezydenta Miasta Torunia (2004, 2005, 2007, 2008, 2010). 

Maciej Wota

Urodził się w 1992 r. w Jarosławiu. Student roku dyplomowego studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego oraz studentem studiów licencjackich w zakresie gry na organach w klasie prof. Jarosława Malanowicza i dr hab. Jarosława Wróblewskiego. Od 2013 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Chopinowskim Rheinland-Pfalz w Worms (Niemcy). Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, między innymi: I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków Fryderyka Chopina w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie 2008, II nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. G. Ferenczego w Budapeszcie 2010 r. oraz nagroda za najlepsze wykonanie poloneza Fryderyka Chopina, Nagroda specjalna Stowarzyszenia Chopinowskiego w Worms w ramach X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt, 2013. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji:

e-mail: palac@palacpacoltowo.pl
tel: +48 89 642 29 84, +48 609 554 010 

Poznaj Ofertę

Odpocznij wśród Wzgórz Dylewskich

Oferta Biznes

Organizujesz wydarzenia i eventy?

Poznaj Pałac Pacółtowo

Wzgórza Dylewskie, to piękny, jeszcze nie odkryty region, gdzie pośród łąk i pól znajduje się Pałac Pacółtowo. To miejsce wyjątkowe zarówno dla aktywnie wypoczywających jak i tych pragnących delektować się ciszą okolicznej przyrody.

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter,
aby być z nami na bieżąco.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij